A szociáldemokraták nyerték a parlamenti választást Németországban
A CDU/CSU még soha nem szerepelt ilyen rosszul a választásokon.
A CDU/CSU még soha nem szerepelt ilyen rosszul a választásokon.
A kampány unalmas volt, a koalícióalakítás annál izgalmasabb lesz Berlinben. A sokáig leírt szociáldemokrata párt ugyan győzni tudott, de a kereszténydemokraták sem zuhantak akkorát, hogy ne akarnának a második helyről kormányt alakítani. A németek bebizonyították: szélsőségesek nélkül is létezhet alapvető változás.
A CDU kancellárjelöltje természetesen saját pártjára szavazott.
Számos kérdésre sürgősen választ kell találnia Angela Merkel utódjának, írja a brit Financial Times vezércikke.
Nos, nem a vasárnapi németországi választások várható eredménye ijesztette meg. Csak néhány színes papagáj egy rostocki madárparkban.
A vasárnapi választások után sem dőlhet el véglegesen, milyen politikai irányt vesz Németország, ugyanis a korábbi kétpárti koalíciók után most minden előrejelzés szerint három párt kell majd a kormányalakításhoz.
A geopolitikai helyzet és a történelmi hagyományok okán Németország marad Magyarország legfontosabb gazdasági partnere, a jogállamiság helyzetétől függetlenül. Ha profitról van szó, sokszor a német cégek is immunisak a munkavállalói jogokra.
Kiválóan kezelte a válságokat, de kerülte a konfliktusokat, ezért is hagyhatta, hogy Orbán Viktor lebontsa a jogállamot. Balázs Péter volt külügyminiszter és uniós biztos személyes emlékeit is megosztja a 16 év után távozó német kancellárról.
A németek alapvetően kényelmes, megrázkódtatásoktól mentes korszakként fognak emlékezni Angela Merkel 16 éves kormányzására. Ő nem szerette a rizikót, egyféle ügyintéző volt, de Németország most reformokra szorul, a digitalizációban például el kellene mozdulnia az albániai szinttől.
Mit köszönhet egymásnak a magyar kormány és a német tőke? Ezt a kérdést is körbejárta az e heti HVG, amely a hamarosan leköszönő Angela Merkel német kancellárként eltöltött másfél évtizedét elemzi.
Miközben a versenyben leszakadni látszó, színtelen Armin Laschet mellett – korábbi deklarált távolságtartását feladva – kampányolni kezdett kereszténydemokrata párttársa, Angela Merkel, addig a 16 év után távozó kancellárhoz pénzügyminiszterként fűződő kormányzati kapcsolatát kamatoztatva sereghajtóból az élre ugrott a szociáldemokrata Olaf Scholz. Aki a nyugodt erőnek állítja be magát a Merkel idején ehhez szokott Németországban.
„Amikor kancellár lettem, még nem létezett iPhone“ – mondta nemrég, 16 éves kancellárságának végéhez közeledve Angela Merkel. Mintha a mobiltelefonok fejlődése egyúttal a kormányzásának mértékegysége is lenne. És ez nem is áll távol a valóságtól.
A német autóipar radikális átalakuláson megy keresztül és nyilvánvalóan a lehető leghamarabb az elektromos hajtású járművek gyártására akar átállni. Angela Merkel a kiállítás megnyitóján azt mondta: az autóipar a megoldás része a klímaváltozás elleni küzdelemben.
A leköszönő kancellár szerint el kell hárítani a keletnémet állampárt utódszervezetével együttműködő kormány megalakulásának veszélyét.